Ruční výroba papíru

5. 6. 2018

Projektové vyučování – ruční výroba papíru

Dnes, v pondělí 4.6.2018, jsme měli projektové vyučování v rámci Pracovních činností. Povídali jsme si o výrobě papíru v papírnách i v malých dílničkách, kde se vyrábí papír ručně starou technikou. Prohlédli jsme si prezentaci a video ze Starých Losin, kde se ruční papír vyrábí. A pak jsme se vrhli do práce. Natrhali jsme velkou hromadu novin na malé kousíčky. Ty jsme sypali do  vody s trochou lepidla, přidali barvu a ponorným mixerem vše rozmixovali na jemnou kaši – papírovinu. Tu jsme přes sítko zbavili mačkáním vody, na podložce vytvořili úhlednou placku, ozdobili a nechali zaschnout. Přidali jsme ouško a vytvořili originální obrázek. Zajímavé bylo, jak někteří žáci neradi sahali na rozdrcenou hmotu, zdálo se jim to „nechutné“, ale po chvíli překonali odpor a pracovali podle pokynů. Projektu se zúčastnili žáci 1.,4.,5.,6.,9. roč. a  II. ST, celkem 12 žáků.

Zapsala Helena Zápotocká

Náhledy fotografií ze složky Výroba papíru